نظرات موافق و مخالف در مورد استفاده از مواد نگهدارنده در غذای سگ

نگهدارنده های سنتتیک در غذای سگ:

اتوکسی کین، بوتیلات هیدروکسی آنی سول (BHA) و بوتیلات هیدروکسی تولوئن (BHT). اینها برای محافظت چربی از فساد بسیار موثرند (مهمترین مسئله ای که در مورد غذای سگ با آن مواجه هستیم) و عمر محصولات را خیلی طولانی می کنند ( معمولا یکسال).

از سوی دیگر بعضی مطالعات نشان داده اند که خوردن مقادیر زیاد اتوکسی کین مشکلاتی برای بدن ایجاد می کند. گرچه اجبار قاطعی وجود ندارد که حیوانات بطور کامل از غذای فاقد مواد نگهدارنده استفاده کنند، اغلب افراد ترجیح می دهند که از مصرف نگهدارنده برای حیوانات اجتناب کنند.

نگهدارنده های طبیعی در غذای سگ:

اضافه کردن نگهدارنده های طبیعی مثل ویتامین E (توکوفرولها)، ویتامین C (اسید اسکوربیک) و عصاره های گیاهی  (مانند رزماری)  مانع تند شدن چربی موجود در غذا می شود. متاسفانه نگهدارنده های طبیعی ، مدت اثر کوتاهتری نسبت به نگهدارنده ها سنتتیک دارند و طول ماندگاری غذا کم می شود. اما اگر غذایی بخرید که تاریخ مصرف (best by ) آن نگذشته باشد و هر دفعه مقدار زیادی نخرید این مسئله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

.

مواد تشکیل دهنده غذای سگ و گربه

.

برای آنکه بدانید آیا غذای سگ فقط حاوی نگهدارنده های طبیعی است به فهرست مواد موجود در غذا مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که عبارت”کاملا طبیعی” (All natural) روی کیسه غذا هیچ معنایی ندارد. اگر شما کلمات اتوکسی کین، BHT و یا BHA را در فهرست مواد دیدید بدانید که غذا حاوی نگهدارنده های طبیعی نیست.

.

نگهدارنده در غذای کنسروی:

استفاده از غذای کنسروی راه دیگری برای اجتناب از مصرف نگهدارنده های مصنوعی است. پروسه کنسرو سازی یکی از کارامد ترین روشها برای محافظت از غذاست و غذای کنسرو شده هیچ نیازی به نگهدارنده طبیعی یا مصنوعی ندارد. تا زمانیکه کنسرو باز نشده می توان آنرا برای سالها در جای خشک و خنک نگهداری کرد گرچه باید به تاریخ مصرف آن دقت کنیم.

غذای کنسری سگ و گربه

.

کنسرو گرانتر از غذاهای خشک است (و مقدار هدر رفته بیشتری نیز دارد) اما انتخاب خوبی برای افرادی است که می خواهند از مصرف نگهدارنده های مصنوعی اجتناب کند.

صد البته که وجود مواد نگهدارنده تنها مسئله ( یا حتی مهمترین مسئله) در تغذیه سگ نیست. مهمتر از آن ترکیب و کیفیت مواد غذایی موجود در آن و تعادل مواد مغذی  است.

.

منبع: سایت petmd

ترجمه ناهید شریعتی

.