ایگوانا: محل سکونت

قفس برای ایگوانا:

ایگوآنا حیوان بزرگی است و به فضای زیادی احتیاج دارد. قفس او باید خیلی بزرگ تر از آنچه که اغلب مردم فکر می کنند باشد. برای ایگوآنای بالغ باید طول قفس حداقل 8 پا، عرض آن 3 پا و ارتفاع آن 6 پا باشد و اگر بتوانید قفس بزرگتر از این فراهم کنید بهتر است.

قفسهای بزرگ معمولاً در بازار بصورت آماده وجود ندارند ولی می توان به راحتی با تور سیمی و تخته یکی درست کرد. می توانید همه ی اضلاع قفس را از تور سیمی درست کنید یا 3 ضلع آن را با تخته بسازید و از تور سیمی برای در ورودی استفاده کنید. دیواره های چوبی برای آب و هوای سرد بهتر هستند چون دمای قفس را بهتر حفظ می کنند.

می توانید از یک اتاق کوچک یا قفسه ی بزرگ به عنوان قفس استفاده کنید. باید در آن دارای حفاظ باشد که حیوان فرار نکند و تهویه ی کافی داشته باشد.

.

قفس ایگوآنا نباید کنار پنجره در معرض کوران هوا، جای خیلی گرم یا نزدیک وسایل گرمازا و دستگاه های تهویه ی هوا یا هر چیز دیگری که دمای بدن حیوان را خیلی بالا ببرد، باشد. قفس باید طوری باشد که او همیشه بتواند بیرون را ببیند. او عاشق نگاه کردن و بررسی محیط اطراف است. قفس باید طوری باشد و در جایی قرار گیرد که او بتواند وقایع بیرون را ببیند. این کار او را خیلی خوشحال می کند.

چه قفسی مناسب ایگوانا هست؟

.

دکوراسیون:

ایگوآنا دوست دارد در جاهای بلند زندگی کند. بنابراین دکوراسیون قفس باید این نیاز او را تأمین کند. قفس باید طبقه و طاقچه های زیادی در ارتفاع بلند داشته باشد بطوری که حیوان بتواند روی آنها قرار گرفته و از نور استفاده کند. باید در قفس شاخه های محکمی وجود داشته باشد تا حیوان برای رسیدن به طبقات بالا از آنها بالا برود. سطح شیبدار و سایر وسایل بالا و پایین رفتن نیز لازم است.

همچنین باید مکانی درست کنید که حیوان در آن احساس ایمنی و آرامش کند. یک مکان برای مخفی شدن مثل یک جعبه چوبی مناسب است.

.

نور و گرما:

ایگوآنا روزانه به حداقل 12 ساعت نور UVB نیاز دارد. این برای سلامت او ضروری است. نور خورشید که از شیشه پنجره رد می شود مناسب نیست چون شیشه نور UV را فیلتر می کند. لامپهای فلورسانت UVB در دسترس بوده و منبع مناسبی برای این نور هستند. بهتر است طول لامپها زیاد باشد تا منطقه ی زیادی را روشن کنند.

لامپ باید طوری نصب شود که حیوان بتواند به آن نزدیک شده و از حداکثر اثر آن استفاده کند.

ایگوآنا به گرما نیز نیاز دارد. حرارت 85 درجه فارنهایت (30 درجه سانتی گراد) مناسب است. مقداری از گرمای مورد نیاز از لامپ UVB تأمین می شود اما منبع دیگری برای گرما نیز لازم است. لامپ هایی که نور مشابه آفتاب دارند یا لامپ هایی که گرما تولید می کنند می توانند بدین منظور استفاده شوند. این لامپ ها باید در جایی باشند که حیوان نتواند زیاد به آن نزدیک شده و بسوزد.

قفس باید دارای قسمتهای گرم و سرد باشد تا حیوان بتواند دمای خود را تنظیم کند. خانه نباید برایش زیاد گرم یا سرد باشد.

.

مواد کف قفس:

باید از جنسی باشد که برای حیوان امن بوده و تمیز کردن مواد دفعی از روی آن آسان باشد. روزنامه و دستمال توالت مناسب است. همچنین می توانید از فرش مخصوص خزندگان یا فرشهای دم در استفاده کنید. فرش باید قابل جابجایی و شستشو باشد.

برای ایجاد ظاهری طبیعی تر می توانید از Eco – eartl استفاده کنید. می توانید آن را از فروشگاه لوازم حیوانات خریداری نمایید. Eco – eartl مثل خاک به نظر می رسد و می توانید با یک ملاقه یا چیزی مشابه به مواد دفعی را از روی آن بردارید.

از چه موادی برای بستر ایگوانا استفاده کنیم؟

.

ظرف آب و غذا:

ظرفها باید سنگین باشند یا توسط چیزی در یک محل ثابت شوند. ظرف غذا باید در محلی مرتفع باشد، جایی که ایگوآنا برای خوردن احساس امنیت و راحتی کند. 2 ظرف آب مورد نیاز است. یکی از آنها باید نزدیک ظرف غذا باشد و دیگری در ارتفاعی پایین تر جایی که حیوان اغلب آنجاست.

.

رطوبت:

ایگوآنا محیط گرم و مرطوب را دوست دارد. ظرف آب منبع رطوبت است اما کافی نیست. شما باید برای تأمین رطوبت کافی از یک ظرف بزرگ پر از آب در قفس حیوان استفاده کنید. همچنین می توانید ایگوآنا و داخل قفس را با اسپری آب پاشی کنید.

.

نظافت:

ظرف آب و غذا باید هر روز با آب و صابون شسته شوند. مواد دفعی باید هر روز از قفس خارج شود. مواد کف قفس، شاخه ها، طاقچه ها و هر یک از وسایل قفس که کثیف شده اند باید تمیز شوند. بوی قفس نشانه ی خوبی برای سنجش میزان تمیزی قفس است.

.

منبع: سایت petiguanacare

.

ادامه مطلب: