همه چیز درباره جوجه تیغی،قسمت سوم:رسیدگی و آراستن و در دست گرفتن

آرام باشید و به او فرصت دهید تا ریلاکس شود. اگر خود را بصورت توپ درآورد، صبور باشید. اگر عصبی است یا شما را بو می کشد یا جستجو می کند باید به او زمان بدهید تا آرام شود.

وقتی او را در دست می گیرید نباید دستکش بپوشید. خارها به نظر خطرناک می ایند ولی در واقع خیلی تیز نیستند و جراحت ایجاد نمی کنند. شما می خواهید که او به بوی شما عادت کند و با شما راحت باشد.

.

جوجه تیغی زیاد خواهان توجه نیست ولی این بدان معنی نیست که به مراقبت و نوازش شما نیاز ندارد. بعضی از جوجه تیغی ها دوست دارند که به آنها دست بزنید، و بعضی ها از این کار متنفر هستند. برای بعضی از جوجه تیغی بی تفاوت است. این بستگی به شخصیت او دارد.

نگهداری جوجه تیغی در خانه

.

آراستن:

جوجه تیغی حیوان تمیزی است و به شدت خود را تمیز نگه می دارد. بیشترین کاری که باید انجام دهید تمیز نگه داشتن قفس اوست.

گاهی مواد کثیف و آلوده، لای خارها گیر می کنند که ممکن است حتی حیوان به حمام کردن نیاز پیدا کند. باید یک حوله، مسواک و ظرف کوچکی به عنوان وان داشته باشید. استفاده از شامپو الزامی نیست ولی در صورت لزوم می توانید چند قطره شامپوی گربه به آب اضافه کنید.

.

تقریباً به ارتفاع 1 اینچ ( دو و نیم سانتی متر) آب گرم در ظرف بریزید. ظرف را خیلی پرآب نکنید و مراقب باشید که آب زیادی گرم یا داغ نباشد. او را در ظرف بگذارید و روی پشتش آب گرم بریزید. مواظب باشید که آب چشم ها، گوشها و صورتش را خیس نکند. با مسواک آهسته از جلو به عقب خارها را تمیز کنید. سپس با دست به آرامی شکمش را بشویید.  برای این کار دست خود را آرام زیر شکمش ببرید. اگر از شامپو استفاده کرده اید دوباره در ظرف آب تمیز بریزید و جوجه تیغی را آب بکشید. وقتی می خواهید ظرف را دوباره آب کنید حتماً اول او را بیرون از ظرف بگذارید.

آیا میشه جوجه تیغی را شست؟

وقتی شستن تمام شد او را در یک حوله بگذارید. به آرامی او را خشک کنید و تا حد امکان آب اضافی را بگیرید. اگر اولین حوله خیلی خیس شده باید از حوله ی دیگری استفاده کنید. قبل از اینکه او را داخل قفس بگذارید حیوان باید کاملاً خشک باشد.

شستن جوجه تیغی

.

ناخنها:

ناخنهای پای جوجه تیغی اغلب به مراقبت شما نیاز دارند. چون محیط زندگی اش طوری است که ناخنها خودبخود کوتاه نمی شوند. آنها بلند و تیز شده و نیاز به کوتاه کردن دارند.

.

آسان ترین راه استفاده از یک ناخن گیر است. یکی از پاهایش را به آرامی بگیرید، صبر کنید تا آرام شود و بعد با احتیاط ناخنهایش را کوتاه کنید. او ممکن است مقاومت کند ولی شما باید صبور باشید. ناخنها را خیلی از ته کوتاه نکنید. اگر ناخن را سریع کوتاه کنید ممکن است بالشتک صورتی و گوشتی و پرخون آن را با ناخن گیر بگیرید و این باعث خونریزی و درد می شود. اگر این اتفاق افتاد برای بندآوردن خون از آرد، نشاسته ذرت یا قلم بندآورنده ی خون استفاده کنید.

.

از ته گرفتن ناخن باعث خونریزی شدیدی می شود پس خیلی مراقب باشید.

.

منبع: سایت hedgehogcare

.

همه چیز درباره جوجه تیغی – قسمت اول

همه چیز در مورد جوجه تیغی – قسمت دوم

انواع جوجه تیغی ها

اطلاعاتی در مورد جوجه تیغی و خارپشت