شش موردی که دامپزشک می خواهد شما بدانید ولی هرگز آنرا به شما نخواهد گفت

.

وقتی مشتری یک کیک خانگی برایمان می آورد یا یادداشت تشکر می فرستد بسیار ممنون می شویم. این کارها به ما احساس خوبی می دهد (البته ما هرگز توقع آن را نداریم و آن را ضروری نمی دانیم).

اما اگر واقعاً می خواهید از دامپزشک خود قدردانی کنید سعی کنید مسائل را از دریچه ذهن او ببینید. موارد زیر چیزهایی است که دامپزشک می خواهد شما بدانید ولی احتمالاً آن را به شما نخواهد گفت.

.

شش نکته که دامپزشک دوست دارد شما بدانید (اما به شما نخواهد گفت):

ارتباط مسئله ای کلیدی است

تنها راهی که باعث می شود ارتباط شما و دامپزشک خوب پیش رود برقراری رابطه متقابل و مؤثر است. این بهترین خط مشی است. اگر سگتان را که گوش زخمی دارد کمی دیرتر به کلینیک بیاورید یا اگر بعضی نوبتهای دارو را فراموش کردید نگران قضاوت ما درباره خودتان نباشید. مهم این است که حقایق را به ما بگویید.

  • واقعاً چند نوبت دارو فراموش شده؟
  • چند روز است حیوان مشکل دارد؟
  • اولین بار کی متوجه توده شدید؟ ( ما البته می دانیم که توده یک شبه بزرگ نشده)
  • چه غذایی و چقدر به حیوان می دهید؟

.

دلیل تمایل ما به دانستن حقایق، قضاوت کردن در مورد شما نیست. می خواهیم جزئیات را بدانیم تا بهترین توصیه را برای حیوان بکنیم.

.

لطفاً سؤال کنید. اگر چیزی را متوجه نشدید می توانیم آن را بهتر توضیح دهیم. اگر نمی توانید دستورات داده شده را انجام دهید حتماً بگویید.

انتظارات خود را به وضوح بیان کنید. بگویید واقعاً چه می خواهید. اگر محدودیت مالی یا زمانی دارید ما حداکثر تلاشمان را برای حل مشکل شما خواهیم کرد. اگر چیزی شما را غمگین می کند سعی می کنیم آن را حل کنیم و تنها چیزی که در پایان روز می خواهیم سلامت حیوان و شادی شماست.

چیز هایی که دامپزشک می پرسد

.

پول همه چیز نیست (ولی گاهی هست)

پول می تواند مسئله مهمی باشد خصوصاً وقتی پای علاقه به حیوان درمیان است. هزینه های دامپزشکی زیاد است، به خصوص وقتی حیوان مریض می شود. این تصور رایج است که مراقبتهای دامپزشکی گران است. واقعیت این است که شما کمتر از ارزش واقعی خدمات پول می دهید. نگهداری از سگ هزینه دارد. قبل از اینکه به دامپزشک بدهکار شوید باید موارد زیر را بدانید:

  1. دامپزشک فقط به پول فکر نمی کند. اگر این طور بود شغل های پردرآمد دیگری انتخاب می کرد. ورود به دانشگاه دامپزشکی بسیار مشکل و دروس آن پیچیده است. هنگام فارغ التحصیلی آنها ( پزشک حیوانات )  DVMs می شوند که بخشی از MDs (حرفه پزشکی)  را شامل می شود. همچنین همکاران دامپزشک بخشی از کارهایی را که همتایان انسانی آنها انجام می دهند به عهده می گیرند.
  2. دامپزشکی یک شغل است. بهرحال برای پیشرفت مقداری سود لازم است. حتی تسهیلات دامپزشکی غیرانتفاعی برای تأمین هزینه های به پول احتیاج دارند که باعث دوام کار می شود.

 

هزینه های کلینیک دامپزشکی

  1. بسیاری از دامپزشکان مشتاق خدمت رسانی هستند. آنها به حیوان و صاحب او اهمیت می دهند و وضعیت مالی شما را درک می کنند. اما نمی توانند رایگان کار کنند. لطفاً از قلب رئوف دامپزشک سوء استفاده نکنید. احتمالاً دامپزشک تحت تأثیر و اصرار صاحب حیوان قرار می گیرد و به علت تخفیف های مکرر مشکل پیدا می کند. اگر دامپزشک ماهر باشد اثر تخفیف و موارد رایگان را بر شغل خودش می داند. او به پرسنل، بیماران و مشتریان اهمیت می دهد. بنابراین دوست دارد کارش را طوری ادامه دهد که همه نفع ببرند.
  2. اگر دامپزشک از مشکلات مالی شما مطلع است حداکثر سعی خود را با توجه به بودجه شما خواهد کرد. اما وقتی حیوان خیلی مریض است ما کارهای زیادی نمی توانیم بکنیم و آزمایشات زیادی لازم است که نیاز به پول کافی دارد.
  3. یادآوری: شما دستمزد یک فرد حرفه ای را پرداخت می کنید. همانطور که به پزشک یا وکیل پول می پردازید و حتی باید احتمالاً پول بیشتری بدهید.

.

بهترین کار، برنامه ریزی قبلی برای هزینه های دامپزشکی غیرمترقبه است. در مورد محددودیتهای مالی با دامپزشک صحبت کنید. متوجه ارزش خدمات دامپزشکی با کیفیت بالا باشید.

.

لطفاً از همکاران ما کمک بخواهید

هنگام نگرانی یا وجود سؤال در مورد سلامت حیوان اولین چیزی که به ذهن می رسد مشاوره با دامپزشک است. این عالی است! دامپزشک در اولین فرصت به شما کمک می کند. اما این به علت داشتن پرسنل ماهر و آگاه و حمایت آنها از دامپزشک است. دامپزشک برنامه ی ملاقاتها را چک می کند. اگر قراری گذاشته اید و پول پرداخت کرده اید شما می خواهید که دامپزشک در آن ساعت کاملاً در اختیار شما باشد.

.

اگر بخواهید تلفنی صحبت کنید احتمالاً باید تا آخر روز صبر کنید تا او به شما زنگ بزند. به جای آن می توانید با پرسنل کلینیک دامپزشکی صحبت کنید. چرا مشکل را اول با تکنسین های دامپزشکی در میان نمی گذارید؟ آنها می تواند رابط شما و دامپزشک باشند تا سریعتر به جواب برسید. ممکن است تکنسین بتواند جواب شما را بدهد چون او نیز توسط دامپزشک آموزش دیده است. یا ممکن است مشکل را به دامپزشک بگوید و جواب را برای شما بیاورد. همچنین می تواند ترتیبی دهد که دامپزشک در اولین فرصت به شما زنگ بزند.

سوال اطلاعات تکنسین های دامپزشکی

.

تمام پرسنل برای عمل کردن برحسب اولویتهای دامپزشکی آموزش دیده اند. آنها نماینده دامپزشک بوده و به شما کمک می کنند. لطفاً محترمانه با آنها برخورد کنید. اگر با آنها بی ادب باشید دامپزشک باخبر خواهد شد.

.

ما امیدواریم که توصیه های ما را گوش کنید

توصیه های دامپزشک براساس سالها تجربه و آموزش است. اگر از معاینات روتین (دوره ای) سرسری می گذرید، داروها را ناگهان قطع می کنید یا به هر نحوی توصیه دامپزشک را نادیده می گیرید به حیوان خودتان و رابطه تان با دامپزشک صدمه می زنید.

اگر به «دکتر Google» مراجعه کرده درمان را در اینترنت جستجو می کنید و برخلاف توصیه های دامپزشک عمل می کنید حیوان را در معرض خطر قرار می دهید.

نگرانی شما در مورد حیوان خانگی تان مهم است و طبیعی است که درباره اش جستجو می کنید. (احتمالاً بصورت Online) ما می دانیم که این کار را می کنید و امیدواریم اطلاعات خوبی بدست آورید ولی مطمئن شوید سایتی را که انتخاب می کنید اطلاعات موثق داشته باشد.

توصیه پرسنل دامپزشکی

.

شما ممکن است نظر دوستان، خانواده، همسایگان، پرورش دهندگان و مسئولین نظافت و آراستن حیوان را هم بپرسید. اما این افراد برحسب تجربه خود سخن می گویند که ممکن است علمی نباشد. اگر دامپزشک توصیه ای می کند که شما نمی توانید یا دوست ندارید انجام دهید، آن را بگویید. او سعی خواهد کرد راه حل مناسبی پیدا کند. به منابع غیرقابل اعتماد که اوضاع را بدتر می کنند مراجعه نکنید که بعد برای اصلاح آن پیش دامپزشک بروید. ممکن است دوست شما بگوید که گردنبند ()Collar را از گردن سگ باز کنید، او برای سگش این کار را کرده و خیلی خوب بوده، بعد شما به ما اعتراض می کنید که چرا سگ محل جراحی را جویده است (این همیشه اتفاق می افتد). اگر نمی توانید به دامپزشک خود اعتماد کنید یک دامپزشک جدید پیدا کنید.

.

در جاهای دیگر دنبال جایگزینی برای توصیه های دامپزشک نگردید

ما گاهی زیادی به مسائل اهمیت می دهیم. هر کس درگیر فعالیتهای دامپزشکی است به حیوانات علاقه دارد. ما روز خود را با دلسوزی و صحبت نسبت به حیوانات و صاحب آنها می گذرانیم.

وقتی قرار است حیوانی را به ناچار از بین ببریم (مرگ بی درد- یا مرگ آرام) دست صاحب او را در دست نگه می داریم. ما به پوزه حیوان در حال مگر دست می کشیم و او را در آغوش می گیریم.

ما اخبار بد را با همدردی به صاحب حیوان می گوییم و در گرفتن تصمیمات مشکل به او کمک می کنیم. ما درد و ناراحتی حیوان را می بیینیم و حداکثر تلاش خود را برای راحت کردنش انجام می دهیم. ما خونسردی خود را در مواجهه با مشتریان عصبی و نگران حفظ می کنیم.

جستجو در اینترنت سوالات دامپزشکی

.

گاهی بیش از حد امکاناتی که داریم به حیوانات آواره پناه می دهیم. ممکن است گروه دامپزشکی یک حیوان با سه پا و یک چشم را که مشکلات مزمن دارد نگهداری کنند. این گونه حیوانات به تجویز دائم دارو، رژیم غذایی خاص و مراقبت فردی نیاز دارند. ولی ما بی شک از آنها نگهداری می کنیم.

همه ی آنها تأثیرات عمیقی بر وجود ما دارد. بعضی از ما هنگام مرگ یک حیوان گریه می کنیم، وقتی نمی توانیم به حیوانی کمک کنیم ناامید می شویم، گاهی وقتی همه چیز خوب پیش نمی رود عصبانی می شویم، بعضی هیجانات خود را مخفی کرده و دچار مشکلات بعدی می شوند. خودکشی و افسردگی بین دامپزشکان آمار بالایی دارد. اغلب ما در این شغل گاهی از احساس شدید همدردی و دلسوزی از پا در می آییم.

افسردگی بین جمعیت دامپزشکان

.

خستگی احساسی به علت تجربه ی مکرر استرس توسط افرادی است که از افراد یا حیوانات آسیب دیده مراقبت می کنند. به آن اختلال استرسی تروماتیک ثانویه (STSD) نیز گفته می شود. علائم آن بیشتر اولیه ( PTSD ) است و می تواند اثرات جدی بر سلامت جسمی و هیجانی فرد بگذارد. خستگی احساسی یک مشکل واقعی است که افرادی را درگیر می کند که در کار مراقبت از حیوانات و انسانها، آتش نشانی، امور مربوط به قانون، کارهای اجتماعی، مشاوره و غیره می باشند.

.

ما معجزه گر نیستیم (ای کاش بودیم)

پزشکی یک علم دقیق نیست. این شامل دامپزشکی هم می شود. در مورد ما اینطور است که بیماران ما حتی نمی توانند در مورد علائم شان با ما حرف بزنند. دامپزشک باید دارای درک قوی و هدفمند باشد. او باید نتایج حاصل از کاوش خود و آزمایشات را در کنار هم بگذارد و با استفاده از اطلاعات خود بیماری و درمان را مشخص کند. البته حیوان و بیماری اش کتب درسی را مطالعه نکرده اند که دقیقاً مطابق آن باشند، بنابراین در بعضی موارد تشخیص مشکل است.

تشخیص علائم بیماری سگ ها

.

ای کاش عصا و توپهای جادویی وجود داشت معجزات اتفاق می افتند ولی نه زیاد. گاهی دامپزشک شما را به متخصص ارجاع می دهد گاهی نمی تواند هیچ کاری برای حیوان بکند جز اینکه او را بدون درد و ناراحتی بکشد. حتی گاهی دامپزشک اشتباه می کند ولی همه ی سعی اش را می کند که این اتفاق نیفتد.

لطفاً با کادر دامپزشکی صبور باشید. آنها اطلاعات و تجربه ی زیادی دارند. آنها هرکاری برای بهبود شما و حیوان می کنند.

.

منبع: سایت dogs.about

.