ده نکته برای متوقف کردن مدفوع خواری سگها

.

چرا توله ها مدفوع می خورند؟

به کرات دیده می شود که سگها مدفوع خود یا سایر حیوانات را می خورند (کاپروفاژیا).  برای  سگ مادر این یک رفتار طبیعی برای تمیز نگه داشتن توله هاست و بعضی از توله ها ممکن است آن را تقلید کنند. این رفتار در توله ها اولین بار طی 9-4 ماهگی پدیدار می شود.

.

وقتی دستهایمان را با عصبانیت روی سر توله تکان می دهیم، با نفرت سرش فریاد می زنیم و دنبال توله سگ در حیاط می دویم او تفریح می کند. این کار به نظرش یک جایزه می رسد و به ادامه ی رفتارش تشویق می شود.
خوردن مدفوع سایر حیوانات ممکن است به خاطر طعم آن باشد.

چطور مانع خوردن مدفوع در توله سگ ها شویم

.

کود گاو و اسب می تواند حاوی ذرت یا سایر غذاهای هضم نشده باشد که توله به آن جذب می شود. مدفوع گربه هم مورد علاقه سگ است. غذای گربه نسبت به غذای سگ پروتئین بیشتری دارد در نتیجه فضولات گربه برای سگ خوشایند است. این رفتار نه تنها غیر بهداشتی است بلکه باعث داشتن سگی با رفتارهای دفعی بد می شود. گربه ها وقتی ظرف خاکشان پر می شود به سراغ جایی دیگر مثلاً پشت کاناپه می روند.

.

دلیل دیگری که باعث مدفوع خواری می شود بی حوصلگی است. سگی که در حیاط تنها رها شده سرگرمی ندارد و به مدفوع خود کنجکاوی می کند و تمایل بیشتری به این رفتار پیدا می کند.

چطور مانع عادت خوردن مدفوع در توله سگ ها شویم

دفعات تکرار این کار پس از 1 سالگی افزایش می یابد. خبر خوب اینکه بسیاری از توله ها به مرور این رفتار را ترک می کنند. خبر بد اینکه بعضی از سگها تا پایان عمر به این کار ادامه می دهند.

.

10 نکته برای متوقف کردن مدفوع خواری:

1- گاهی توله ها برای جلب توجه شما این کار را می کنند چون فریاد زدن شما برای آن ها مثل پاداش است. اگر را در این حالت دیدید با او صحبت نکرده و تماس چشمی برقرار نکنید. فقط یک قوطی پر از سکه را تکان دهید یا کف بزنید تا توجهش را از آن کار پرت کنید.

.
2- برای توله هایی که حوصله شان سر رفته زمان بازی را افزایش دهید 20 دقیقه ورزش هوازی حداقل 2 بار در روز وقتی در حیاط تنها هستند اسباب بازی های زیادی در اختیارشان گذارید. یک اسباب بازی مثل پر از کره بادام زمینی انتخاب سالم تر و خوشمزه تری است.

.
3- با بستن طناب به توله و هدایت او آن را از محل دور کنید. برای رها کردن مدفوع به او جایزه دهید. به او آموزش دهید که پس از دفع خودش یا سایر سگها وقتی به او می گویید بیا، بیاید و روبروی شما بنشیند. در حالیکه مدفوع را جمع می کید به او جایزه خوبی بدهید. بعضی از سگها مدفوع خود را اگر خوب هضم نشده باشد می خورند. غذای قابل هضم تر در ترک عادت کمک کننده است. از دامپزشک کمک بخواهید. گاهی تغییر تدریجی یا ناگهانی غذا می تواند کمک کننده باشد.

.

4- با اضافه کردن یک قاشق کنسرو آناناس، کنسرو کدو تنبل یا اسفناج به غذای سگ مدفوع را برایش ناخوشایند کنید. اضافه کردن کمی روغن زیتون به غذا قوام مدفوع را طوری تغییر می دهد که سگ آن را دوست ندارد. فرآورده های تجاری  مثل For-Bid ممکن است مفید باشند.

محصول تجاری جلوگیری از خوردن مدفوع

.

5- ظرف خاک گربه را همیشه تمیز نگه دارید. عدم جمع آوری فضولات برای هر مدتی می تواند مشکل ساز باشد. جعبه های اتوماتیک گربه، طی 10 دقیقه پس از اجابت مزاج گربه مدفوع را در یک محفظه جمع می کند.

6- ظرف خاک را روی یک میز یا هر جایی خارج از دسترسی سگ قرار دهید. اگر گربه اعتراضی نداشته باشد یک ظرف خاک در دار بگیرید که  سگ را از دسترسی محروم کند ولی گربه بتواند از آن استفاده کند.

7- از یک مانع کودک برای دور نگه داشتن سگ از قلمرو گربه استفاده کنید. بعضی از گربه ها می توانند از روی موانع استاندارد بپرند. شما می توانید آن را در فاصله چند اینچ از زمین قرار دهید به طوری که گربه بتواند از زیر آن بخزد ولی سگ نمی تواند به آن طرف برود.

محدود کردن سگ در خانه

8- یک قاشق روغن سبزیجات به غذای گربه اضافه کنید تا مدفوع آن برای سگ ناخوشایند شود. اضافه کردن یک قاشق کنسرو کدو تنبل طعم و قوام مدفوع گربه را برای سگ ناخوشایند می کند و اغلب گربه ها خوردن آن را دوست دارند.

9- اگر نمی توانید دائم روی سگ نظارت کنید می توانید از پوزه بند استفاده کنید.

10- در مورد سگ من دور کردن او از اسب با کشیدن طناب، استفاده از مانع یا حفاظ کودک برای دور کردنش از ظرف خاک گربه و جایزه دادن به او به خاطر رفتار درست پس از دفع فضولات نتیجه داد. او حالا بزرگ شده و این کار را بیشتر از 4 سال است که انجام نمی دهد.
.

منبع: سایت puppies.about

.

مقاله: چرا سگ مدفوع می خورد؟

مقاله: چرا سگها علف می خورند؟

مقاله: چرا سگها زیر دم همدیگر را بو می کشند؟

مقاله: اسهال استفراغ ویروسی سگ ها ( پاروو وایروس )