استقبال از پرندگان مهاجر در اراک

همه ساله در پاييز، پرندگان مهاجر دسته‌ به دسته، به تالاب‌ها و زيستگاه‌های طبیعی این استان كوچ میكنند و با اولين برف به مناطق گرمتر جنوب ايران پر می کشند. از ابتدای پاییز تاكنون حدود 20 هزار از این پرنده های مهاجر به چهار تالاب اصلی این استان یعنی سد پانزده خرداد دليجان، تالاب آق گل، میقان و سد الغدير ساوه وارد شده‌اند.

احتمالا جمعيت آنها تا پايان فصل مهاجرتشان به  40هزار قطعه برسد.

درناهای خاكستری جزو این مهاجران زیبا هستند که امسال دیده شده که در تالاب ميقان اراك فرود آمده‌اند و پيش‌بينی میشود تعداد آنها امسال به ده هزار قطعه برسد. پرندگان دیگر مهاجر این منطقه ، انواع غازها، پليكان، فلامينگو،  مرغابی ها و بدنبال آنها پرندگان شكاری مهاجر است.

.

در این زمان، کشاورزی مکانیزه شده و باقی مانده گندم پس از برداشت محصول، کمتر در مزارع و روی زمین می ماند و با یخ زدن سطح تالابها و پوشش گیاهی اطراف تالابها، پرندگان مهاجر غذای کافی پیدا نمی کنند و به ناچار به روستاها پناه می برند، برخی مردم دلسوز در فصل سرد با خرده های نان و غذای باقی مانده خود، به پرندگان غذارسانی می کنند که گاهی برخی پس ماندهای غذایی یا نان کپک زده به پرندگان آسیب می زند.

درناهای مهاجر اراک

و اما اراکی ها در روز جمعه چهارم دی ماه میزبان پرندگان مهاجر تالاب میقان بودند . اراکی ها طبق یک برنامه هماهنگ با حفاظت محیط زیست استان مرکزی ، NGO ها و اتاق بازرگانی اراک در این روز از هزاران درنای خاکستری و پرندگان دیگر با گندم مرغوب  پذیرایی کردند .

امسال مردم اراک نشان دادند که نه تنها پرندگان مهاجر را نمی کشند بلکه به آنها غذا هم می رسانند. امید است که این حرکت نمادین با گسترده شدن در تمام نقاط ایران، از سایر ارگانهای درگیر محیط زیست هم دعوت کند تا با این اقدام انسانی، واکنشی در مقابل تمام  کسانی باشد که در فصل سرما به جای پناه دادن به پرندگان مهاجر آنها را قتل عام می کنند.