چرا گربه ها از آب بیزارند؟

واقعا چرا گربه ها از آب متنفرند؟

.

– خیس شدن حرکت آنها را مشکل می کند:

گربه ها موجودات بسیار پرتحرکی هستند و حتی گاهی صاحب خود را با جهش هایشان متعجب می کنند. یکی از استرسهای شدید برای گربه این است که احساس کند به دام افتاده چون اگر احساس کنند که از یک موقعیت تهدید کننده نمی توانند فرار کنند به شدت عصبی می شوند. خیس شدن گربه تأثیر زیادی بر تحرکش می گذارد چون وزنش زیاد می شود!

چرا گربه از خیس شدن خوشش نمی آید؟

وقتی گربه خیس می شود خیلی احساس آسیب پذیری میکند و بسیاری از متخصصین رفتارشناسی معتقدند که این یکی از دلایلی است که گربه آب را دوست ندارد. لایه فوقانی پوشش گربه کمی حفاظت برای او ایجاد می کند اما کاملاً ضد آب نیست!

.

-گربه ها تابع عادت هستند:

گربه ها به شدت تابع عادت بوده و از هیچ تغییری خوششان نمی آید. در حیات وحش گربه حق انتخاب دارد که خودش را خیس کند یا نه. اما گربه های خانگی از این حق محروم هستند چون صاحب آنها تصمیم می گیرد که کی غذا بخورند و کی شسته شوند!

گربه از غافلگیری خوشش نمی آید، بنابراین وقتی ناگهان با یک لگن آب یا اسفنج مرطوب روبرو می شوند واکنش شدیدی نشان می دهند. بطور خلاصه اغلب گربه ها وقتی نمی توانند فرار کنند به مرور ترسو و گوشه گیر می شوند.

.

– چه باید کرد اگر شستشو ضروری باشد:

ممکن است شما چاره ای جز شستن گربه نداشته باشید. مثلاً موقعی که گربه آلرژی دارد و دامپزشک استفاده از نوعی شامپو را برای او توصیه کرده یا وقتی خیلی کثیف شده و بو می دهد و خودش را تمیز نمی کند.

برای شستن حیوان لازم نیست همه بدن او را در آب فرو ببرید. این منصفانه نخواهد بود. بهترین راه استفاده از اسفنج است. حتماً دستکش ضخیم و بلند بپوشید تا از چنگهای گربه در امان باشید. با اسفنج به آرامی و هر بار فقط قسمتی از بدنش را بشویید. پس از شستشو باید او را بطور مناسبی کاملاً خشک کنید تا دچار لرز نشود.

.چرا گربه از اینکه خیس شود بدش می آید؟

.

.

– آرام آرام پیش بروید:

بسیاری از گربه ها مجذوب آب می شوند و حتی بعضی از آنها مدتها به شیر آبی که چکه می کند نگاه می کنند و سپس با پنجه شان را به قطره های آب ضربه می زنند. حتی بعضی افراد دیده اند که گربه سرش را زیر شیر آب باز می برد تا آب بخورد. هیچ کدام از این ها به این معنی نیست که آنها آب را دوست دارند و اگر سعی کنید آنها را بشوئید آنها ترسیده و فرار کرده و در جایی پنهان می شوند و تا زمانی که مطمئن نشوند همه جا امن است بیرون نمی آیند.

تفاوت زیادی بین بازی کردن با قطره های آب یا شیر آب و قرار گرفتن کل شکم شان در آب وجود دارد. خصوصاً اگر او را علیرغم میلش به این کار وادار کنید.

.

– نژادهایی که آب را دوست دارند:

نژادهای خیلی کمی آب را دوست دارند که عبارتند از:

Maine coop,

Bengal, بنگال

Turkish Angora, آنقوره

Japanese Bobtail,

Manu,

Abyssinian, حبشی

Norwegian Forest cat, گربه نروژی

Turkish van,

Aavannah,

American Bobtail

این نژادها از بازی کردن در آب لذت می برند و در روزهای گرم در حوضچه های آب شنا می کنند. و حتی گاهی در دوش گرفتن صاحبشان شریک می شوند. اما گربه ها هم مانند انسانها وقتی هوا سرد است اصلاً دوست ندارند خیس شوند.

نژاد گربه آنقوره آنگورا

.

نتیجه: هم خانه شدن با گربه فوق العاده است چون آنها خصوصیات جالبی دارند. گربه ها تابع عادت بوده و از تغییر در برنامه  روتین بیزارند. گربه ها از غافلگیر شدن خوششان نمی آید. بنابراین وقتی با چیز جدیدی روبرو می شوند می تواند آنها را بترساند.

اجبار به حمام کردن در رأس لیست چیزهای پراسترس برای گربه قرار دارد مگر اینکه از نژادی باشند که از آب خوششان می آید.

.

همچنین بخوانید: