اهمیت فعالیت بدنی برای خرگوشها

خوشبختانه امروزه اغلب مردم می دانند که خرگوش را نباید در قفس کوچک نگهداری کرد. آنها به فضای زیادی برای حرکت نیاز دارند و می توانند رفتار طبیعی خود را داشته باشند. اما گزارشهای زیادی در مورد خرگوشهای چاق وجود دارد که می تواند علل متعددی داشته باشد از جمله رژیم غذایی اشتباه.

.

دلیل دیگر چاقی خرگوش فعالیت بدنی کم است که می تواند به سلامت آنها آسیب زیادی بزند. ضررهای کم تحرکی بسیار است و خرگوش هم مانند انسان دچار مشکلات مربوط به سلامت می شود که می تواند کشنده باشد.

نگهداری خرگوش خانگی

.

خرگوشی که به اندازه ی کافی بازی و تحرک ندارد ممکن است دچار وضعیتی شود به نام GI Stasis . آنها مستعد بیماری های گوارشی می شوند. شامل مشکلات مربوط به چاقی در خرگوش عبارتند از:

  • بیماری های دستگاه ادراری
  • ضعیف شدن مثانه که می تواند منجر به سنگ مثانه شود.

.

باید به خرگوشی که در خانه است اجازه داد هر چه می خواهد به اطراف بدود. اما خرگوشی که در قفس نگه داری می شود و اجازه ندارد بیرون بیاید باید هر روز او را از قفس بیرون آورد و ترجیحاً چندین بار در روز تا بتواند آزادانه بدود و پاهایش را کش دهد. اما باید تمام مدت مراقبش باشید. خرگوشها هرگز نباید تنها بمانند چون ممکن است به دردسر بیفتند یا توسط دیگر شکار شوند.

.

اگر اتاقک یا گاراژی دارید که معمولاً ماشینی در آن نیست مکانی ایده آل برای جست و خیز خرگوش است. در اینجا هیچ مشکلی از نظر وجود سیم برق یا سایر چیزهایی که خرگوش ممکن است بجود نیست. اما اگر چنین جایی ندارید یک اتاق از خانه را برای دویدن او اختصاص دهید. هیچ چیز خطرناکی نباید در آن اتاق باشد. خرگوش حفر کردن را دوست دارد و اگر فرش در اتاق باشد ممکن است آنها را  بجود و پاره کند!

در هوای خوب و آفتابی بهترین انتخاب باغچه خانه است. اما این امر چالشهایی هم دارد. باغچه باید کاملاً امن باشد بدون هیچ سوراخی در حصارش. چون خرگوش می تواند از سوراخ رد شده و بیرون بیاید یا شکارچیان از سوراخ وارد شده و او را شکار کنند.

.

همچنین خیلی از گیاهان باغچه ممکن است برای حیوان سمی باشد و در صورت خوردن آن حیوان به شدت بیماری شده یا بمیرد. قبل از اینکه خرگوش را در باغچه بگذارید باید مطمئن شوید که هیچ گیاه سمی در اطراف حصار و باغچه نروییده باشد. هرگز خرگوش را در باغچه تنها نگذارید. در تمام مدتی که در باغچه است خودتان باید آنجا بوده و مراقبش باشید.

در یک روز تابستانی مطلوب می توانید یک باربکیو  در باغچه براه انداخته و اجازه دهید خرگوش هم در تفریح شما شریک شود چون افراد زیادی آنجا هستند و می توانند مراقبش باشند. اما در روزهای گرم او را بیرون نیاورید چون مستعد گرمازدگی است. در عوض در قسمت سایه ی باغچه جایی برایش درست کنید. کف آن باید توری سیمی داشته باشد تا خرگوش کف باغچه را حفر نکند.

.

سایر مواردی که باید در نظر داشته باشید.

مکان تفریح او را با اسباب بازی های زیاد شادتر کنید. نیازی نیست چیزهای گرانی بخرید. دوست گوش دراز شما با یک جعبه مقوایی یا چند لوله pvc بزرگ که نقش تونل برای پنهان شدن را بازی می کنند بسیار خوشحال خواهد بود.

نگهداری خرگوش خانگی

نتیجه:

فعالیت بدنی کافی برای سلامت خرگوش ضروری است. حیواناتی که در خانه آزاد هستند مشکلی ندارند چون به راحتی جست و خیز کرده و به اطراف می دوند در نتیجه احتمال اضافه وزن آنها خیلی کم است. ولی در مورد خرگوشی که در قفس نگهداری می شود اینطور نیست.

اگر خرگوش را عضوی از خانواده محسوب می کنید باید برایش فضایی امن و آزاد درنظر بگیرید. مثل یک انباری، گاراژ یا اتاقی در خانه یا مکانی امن در باغچه که بتواند آزادانه به اطراف بدود. در نتیجه به اندازه ی کافی فعالیت بدنی برای شاد و سالم بودن خواهد داشت.

.

همچنین بخوانید:

مقاله: مفهوم حرکات خرگوشها

مقاله: غذای خرگوش

مقاله: خرگوش و هویج

مقاله: اصول نگهداری از خرگوش