در دوران بارداری حیوان نگه داریم؟

طرفداران پرندگان بخوانند:

طوطی‌ها و مرغ عشق‌ها حامل باکتری‌های خطرناکی هستند که در انسان باعث اسهال و استفراغ شده و خطر ابتلا به سقط جنین و تولد جنین زودرس را در زنان باردار افزایش می‌دهد. همچنین سالمونلا در بسیاری از پرندگان خانگی از جمله طوطی، قناری، سهره و کبوتر وجود دارد.

.
همچنین برخی خانواده‌ها برای تفریح، سرگرمی و احساس لذت بیشتر در فضای خانه سگ، گربه، پرنده و حتی لاک پشت و انواع دوزیستان و جوندگانی مانند همستر را نگهداری می‌کنند.

.

نگرانی زیادی در دوران بارداری زنان را تهدید نمی‌کند اما پرندگان ناقل بیماری، برخی عفونت‌های مربوط به کمپیلوباکتر، سالمونلا و بیماری‌های عفونی دیگر را منتقل می‌کنند. بنابراین زنان حامله باید از تمیز کردن قفس پرندگان یا لمس فضولات پرنده اجتناب کنند.

آیا نگهداری پرنده و طوطی برای زن باردار خطرناک است؟

کاملاً واضح و طبیعی است که محیط زیست روی رشد نوزاد تأثیر می‌گذارد. اگرچه خطر خاصی در ارتباط با نگهداری پرندگان خانگی در دوران بارداری وجود ندارد اما نظارت دامپزشک از شرایط بهداشتی و سلامتی پرندگان از مسائل حائز اهمیت است. پرندگان در  ایجاد سینه پهلو نقش دارند.

.

نگهداری از سگ و گربه:

معمولا از سگ‌ها بيماری خاصی به خانم باردار منتقل نمي‌شود ولي با اين حال نگهداري از سگ‌ها در منزل نيز از سوی پزشکان توصيه نمی شود اما موضوع در مورد گربه كاملا متفاوت است؛ گربه حيوانی است كه حرف و حدیث در مورد او بسیار زیاد است.

آیا نگهداری گربه برای زن حامله خطرناک است؟
سعی کنید هنگام بارداری از او دوری كنيد. چون اگر گربه شما به بیرون رفت و آمد می کند در صورت ابتلا او به عفونت توکسوپلاسمایی ممكن‌ است روند رشد جنينتان دچار مشكل شود.
گرچه ریسک ابتلا به این انگل از طریق گوشت خام و سبزیجات بسیار بیشتر از نگهداری گربه هست ولی احتیاط شرط عقل است.
.