خرگوش و هویج

 .

سبزیجات تازه و آبدار دو مشکل اساسی برای خرگوشها دارد.

اول: خرگوشها اگر دائما از مواد غذایی تازه و نرم استفاده کنند دندان هایشان که سالانه 10-12 سانتی متر رشد میکند ساییده نشده و  باعث رشد بی رویه، درد شدید، کوری و مرگ حیوان میشود! ( ریشه دندانها بسیار بلند شده و وارد استخوان فک می شود)

.

دوم:  همچنین غذاهای بسیار تازه باعث مشکلات گوارشی، اسهال، جذب نشدن مواد غذایی و کوتاه شدن عمر خرگوش ها می شود.

.

برای سالم ماندن خرگوش ها در خانه، باید 80 درصد غذای حیوان یونجه و علوفه خشک باشد و سبزیجات دیگر فقط 20 درصد جیره روزانه را تشکیل دهد. یونجه خشک به دلیل داشتن فیبر زیاد مانع رشد دندان خرگوش میشود. سبزیجات دیگر مثل جعفری، گشنیز، کرفس، هویج، کلم بروکلی، نعنا، ریحون ، کلم و خیار را نیز استفاده کنید. به یاد داشته باشید کاهو ، خیار و کلم را کم استفاده کنید چون باعث اسهال میشوند که در خرگوش خطرناک است.

خوراکی های خطرناک برای خرگوش

خرگوش ها به شیرینی جات علاقه دارند اما شیرینی جات برای آنها همانند سم عمل میکند بنابراین از دادن قند، شکلات، بستنی و غیره خودداری کنید و همچنین پیاز، سیب زمینی، ذرت باعث اسهال در خرگوش میشود

.

گرچه خرگوشهایی که سبزی تازه مصرف میکنند نیاز کمتری به آب دارند ولی باز هم این باور غلطی است که خرگوشها آب نمی خورند. خرگوش ها هم مانند سایر حیوانات نیاز به آب دارند.

تغذیه بچه خرگوشها

و چند نکته را بدلیل اهمیت اینجا می آورم:

.

— یادتان باشد خرگوش ها سرما دوست هستند و حتی طاقت دمای اتاق را ندارند. پس لانه آنها را در خارج منزل، بالکن و یا حیاط قرار دهید.

.

بچه خرگوش هایی که زود از مادر جدا شده اند را حداقل 2 یا 3 قاشق غذاخوری شیر (کم چرب) در روز بدهید البته چون ذاتا میلی به خوردن شیر ندارند بایستی با قطره چکان یا سرنگ بدهید. در صورتی که شیر به بچه خرگوش ها داده نشود بتدریج کم تحرک شده وبعد دچار نرمی استخوان شده و تلف میگردند. راه بهتر آغشته کردن انگشت به شیر و گرفتن در دهان حیوان است.

.

خرگوش های اهلی نمیتوانند در طبیعت زندگی کنند. از آزاد کردن خرگوش ها در طبیعت خودداری کنید.

نوشته زهرا : zahrarezaei72.blogfa

.

همچنین در همین سایت بخوانید:

غذای خرگوش

نکاتی در تغذیه خرگوش

مفهوم حرکات خرگوشها

اهمیت فعالیت بدنی برای خرگوشها