رژیم غذایی فنچ ها

غذای اصلی فنچ ها را دانه ها تشکیل می دهند. ارزن عمده ترین دانه ای است که هر فنچی از خوردن آن لذت می برد. مقدار و میزان مناسب و شایسته دانه از نظر فرمول و اندازه وزنی در فروشگاه های غذای حیوانات خانگی موجود می باشد.

فنچهای راه راه عاشق دانه های ارزن بصورت خوشه ای و جدا نشده از شاخه می باشند.

علاوه بر دانه ، فنچ های راه راه نیازمند یک تغذیه تکمیلی شامل سبزیجات از قبیل اسفناج، سبزیجات تازه و میوه هستند. استفاده از دانه های جوانه زده روش مناسبی است که توسط بعضی از دارندگان فنچ ها جهت تامین سبزیجات مورد نیاز پرنده مورد استفاده قرار می گیرد. هویج بخارپز و خیار مثال هایی از سبزیجاتی هستند که توسط فنچ ها خورده می شوند.

کلسیم ماده معدنی مکمل رژیم غذایی فنچ های راه راه محسوب می شود. کلسیم برای رشد و استحکام استخوان بندی پرنده و همچنین در فنچ های ماده برای تخم گذاری بسیار ضروری و مهم می باشد. پس واضح است که نیاز به مکمل کلسیم در فنچ های ماده در طول دوره تخم گذاری بسیار حادتر و شدیدتر است. پودر استخوان موجود در فروشگاههای غذای حیوانات ساده ترین روش برای تامین کلسیم مورد نیاز پرنده می باشد. خوراک تخم مرغ نیز بصورت دوره ای برای تامین کلسیم مورد نیاز توصیه شده است. همچنین در طول دوره تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها دارندگان و پرورش دهنگان زیادی توصیه می کنند که یک خوراک دستی مخصوص پرنده شامل انواع دانه های خیس خورده و قرار دادن آن در لانه پرنده هدیه ای مقوی برای فنچ ها محسوب می شود.

مزیت استفاده از این پودرهای دست ساز آماده برای تغذیه فنچ ها در این است که در هنگام غذا دادن به جوجه های تازه از تخم درآمده والدین راحت تر خواهند بود و جوجه ها بهتر می توانند این فرمول غذایی را هضم کنند.

دلیل استفاده از این غذای دستی برای فنچ ها قبل از شروع دوران زاد و ولد آشنایی و عادت کردن فنچ ها به این غذا بیان می شود تا در روزهای بعد بتوانند از این غذا برای تغذیه جوجه های جوان استفاده کنند.

بعلاوه وقتی فنچ ها در موقعیت های استرس زا مثل تعویض محل زندگی، تولید مثل، از دست دادن جفت وغیره می باشند بهتر است به رژیم غذایی آنها مقداری پودر ویتامین اضافه نمود.

 

منبع: بهشت پرنده دات بلاگفا دات کام

همچنین بخوانید: تولید مثل فنچ ها,فنچ های راه راه