محل نگهداری لاک پشتها

.

مهمترین نکته قبل از خریداری لاکپشت، محل نگهداری اوست. بطوریکه لاک پشت آزادانه  بتواند هم به قسمت آب و هم به ناحیه خشکی دسترسی داشته باشد. این تصور که چون لاک پشت‌ها در آب زندگی می‌کنند پس به خشکی نیاز ندارند اشتباه است و در صورتی که تراریوم شما مثل آکواریوم فاقد خشکی باشد، حالات عصبانیت، خستگی و فرار از محل سکونت را در لاک پشت‌ها  ایجاد خواهد کرد و حتی بعد از مدتی ممکن است مستعد به ابتلا به بیماری‌ها شوند.

.

کف تراریوم  را میتوانید  سنگریزه بریزید. البته اگر کف تراریوم هیچ سنگریزه‌ای نباشد، جمع کردن فضولات توسط فیلتر و سیفون کردن آسان‌تر صورت می‌گیرد. همچنین سنگریزه در کف تا حدودی باعث ساییده شده قسمت زیرین لاک در لاک پشت‌ها می‌شود.

تراریوم برای لاکپشت لاک پشت خانگی

ارتفاع آب در تراریوم لاک پشت‌ها به اندازه‌ای باید باشد که اگر بزرگترین لاک پشت شما به پشت روی کف تراریوم قرار گیرد، بتواند فقط با شنا کردن خود را برگرداند. در آب کم عمق نیز احتمال خفه شدن لاک پشت‌ها در اثر افتادن روی پشت خود وجود دارد.

.

مواظب باشید  پمپ هوا و یا  فیلتر، جریان شدید آب در تراریوم ایجاد نکند. لاک پشت‌ها شش دارند  در نتیجه میزان اکسیژن  آب برای آنها مهم نیست ولی آب خیلی کم اکسیژن نیز نباید باشد. همچنین دمای آب نباید سرد باشد زیرا باعث بیماری لاک پشت‌ها می‌شود.

.

همچنین مانند دیگر آبزیان ، محیط زندگی لاک پشت ها هم نیاز به تصفیه آب و نظافت دارد . برای این منظور می‌توان از فیلترهای برقی داخلی آکواریوم استفاده کرد. همچنین از انواع دیگر فیلترهای داخلی  و خارجی آکواریوم هم می‌توان استفاده کرد.

فیلتر تسویه آب تراریوم

.

برای تراریوم‌های بزرگ یا وقتی تراکم حیوان زیاد است، می‌توان از فیلتر برقی خارج از آب یا فیلتر سطلی استفاده کرد. البته قیمت این نوع فیلتر قیمت خیلی گرانی دارد. وقتی از این نوع فیلتر استفاده میکنید از ابزارهای محافظ سر مکنده که در جعبه این فیلترها وجود دارد استفاده کنید تا مکش آن برای لاک پشت های کوچک  مشکل درست نکند.

‏.

از ایجاد جریان زیاد در تراریوم بپرهیزید، زیرا اغلب لاک‌پشت‌های آب شیرین در مناطقی که آب راکد است یا جریان کندی دارد زندگی می‌کنند. همچنین جریان آب زیاد باعث می‌شود که برای ثابت ماندن و حرکت کردن در آب، انرژی زیادی را صرف کنند که در سنین رشد باعث کم شدن سرعت رشد لاک‌پشت‌ها می‌شود.

محل نگهداری لاکپشت خانگی

‏هر هفته باید به میزان  یک چهارم آب  را با آب از قبل مانده (کلر پریده) تعویض کرد. بهتر است که آب از کف تراریوم توسط یک شلنگ یا دستگاه سیفون تخلیه شود تا فضولاتی که ممکن است در کف تراریوم جمع شوند و توسط فیلتر جذب نشوند، از تراریوم خارج شوند.

باید دقت کنید وقتی سطح آب بالا است امکان پریدن لاک‌پشت‌ها به بیرون تراریوم وجود دارد. بنابراین باید از شیشه‌هایی در لبه بالایی تراریوم به جهت جلوگیری از بیرون پریدن آن‌ها استفاده شود.

چگونه یک تراریوم برای لاکپشت بسازیم؟

محل نگهداری لاک پشت‌ها چه آب و چه دمای اتاق، نباید سرد باشد ( 25 – 26 درجه برای آب خوبست )، بنابراین در آب یک بخاری مطمئن قرار دهید. لاک پشت‌های آب شیرین در دمای زیر 17 درجه سانتی گراد  غذا نمی‌خورند . درجه حرارت قسمت خشکی را باید با کمک  لامپ‌های مخصوص تراریوم  و چراغ‌های‌هالوژن  حدود 32 تا 35 درجه نگه داشت.

بهتر است  نور آفتاب برای لاک پشت‌ها  فراهم شود زیرا دارای اشعه‌های ماورائ بنفش ‏ و حرارت است.آفتاب گرفتن لاک پشت‌ها و خشک شدن بدن آن‌ها می‌تواند باعث پیش گیری از ایجاد بیماری قارچی در آنها شود.‏ لامپ‌های فلورسنت فشرده مخصوص هر دو اشعه را تأمین می‌کند ولی حرارت کافی برای خشکی ایجاد نمی‌کنند.

نور در تراریوم

 ‏در صورتی که در تراریوم شما  حیوانات دیگری هم غیر از لاک پشت زندگی میکنند ( ماهی، قورباغه، میگو، حلزون)  به طور حتم توسط لاک پشت‌ها خورده یا زخمی خواهند شد.  می‌توان انواعی از لاک پشت‌ها را با هم در یک تراریوم بدون هیچ مشکلی نگهداری کرد. برای مثال لاک پشت گوش قرمز و لاک پشت برکه‌ای اروپایی و لاک پشت برکه‌ای خزری را می‌توان بدون هیچ مشکلی در یک تراریوم نگهداری کرد.‏

منبع: وت دات میهن بلاگ دات کام

 .

بیشتر بخوانید:

ماهی قرمز
معمولترین خزندگان خانگی
لاکپشت های خانگی
تغذیه لاک پشت ها
نگهداری ایگوانا، محل زندگی
زیستگاه مارها