هاری و واکسن آن در حیوانات

.

 راه های آلودگی میتواند از طریق دهان، تنفس و گاز گرفتگی ( و چنگال) حیوانات آلوده می باشد. به دنبال تماس با حیوان آلوده، علائم  فلجی ایجاد می شود که میتواند به دو فرم خشمگین یا خاموش ظهور یابد. در نوع هاری خشمگین حالت تهاجمی و عصبی در حیوان یا انسان مبتلا مشاهده می شود و در نوع خاموش حالت عدم تعادل و سستی و گوشه گیری مشاهده می شود.

.

تنها راه پیشگیری  قبل از ابتلا به  هاری  و بعد از گزش  یا  دریافت  ویروس از حیوان هار، واکسیناسیون می باشد. افراد گاز گرفته شده توسط حیوانی که مشکوک به هاری است توسط مراکز بهداشتی مورد تزریق سه بار واکسیناسیون قرار می گیرند. ( از ابتدای امسال چهار مورد گاز گرفتگی توسط این کلینیک به مرکز بهداشت شماره دو مشهد معرفی شده اند).

.

.

تمام کسانی که به هر عنوان اقدام به نگهداری سگ می نمایند ( خانگی، نگهبان یا سگ گله ) در معرض خطر هاری هستند و توصیه اکید ما واکسیناسیون سالانه حیوان بر علیه هاری می باشد. واکسن کشته ضد هاری برای سگها، گربه ها و گاو مورد استفاده قرار می گیرد. این واکسن از رشد کشت سلولی ویروس هاری کشته شده تهیه می شود. بذر ویروس بکار گرفته شده در این واکسن که سویه ثابت ویروس هاری با منشاء سویه جدا شده توسط لویی پاستور در سال ۱۸۸۲ می باشد، قدرت ایمنی زایی بسیار بالایی دارد.

.

نحوه مصرف واکسن هاری در حیوانات:

 .

قبل از مصرف ویال واکسن باید به خوبی تکان داده شود و در شرایط آسپتیک ولی بدون مصرف پنبه الکل به میزان یک میلی لیتر تزریق به صورت زیر پوستی انجام شود. در سگها واکسیناسیون اولیه در سه ماهگی یا بالاتر توصیه می شود و یک سال بعد دوز بایستی تکرار شود. در ادامه توصیه می شود جهت پایداری ایمنی هر سال واکسیناسیون تک دوزی انجام شود.

.

موارد احتیاط:

— هنگامی که ویال باز می شود باید تمام محتویات آن مصرف شود.

— جهت تزریق حتما باید از سوزن و سرنگ استریل استفاده شود.

— جنتامایسین به عنوان نگهدارنده در ترکیب این واکسن وجود دارد.

— مانند بسیاری از واکسنها ممکن است پس از مصرف شوک آنافیلاکتیک رخ دهد.

— واکسیناسیون فقط در حیوانات کاملا سالم انجام میشود.

— کارایی نرمال واکسن ممکن است تحت تاثیر عواملی نظیر استرس، آب و هوا، تغذیه، بیماریها، انگلها، سایر درمانها و تداخلات ایمونولوژیک قرار گرفته و مصرف کننده باید به این نکات توجه کند.

.

این مطلب برگرفته از سایت دامدارو می باشد.

.

همچنین بخوانید :

خطر بیماری زایی حیوانات خانگی

کیست هیداتید چیست؟

امراضی که از حیوانات خود می گیرید