خريد و فروش جانوران وحشي جرم است

کارشناس حقوقي اداره کل حفاظت محيط زيست استان زنجان با اشاره به خريد و فروش لاک‌پشت و مار در سطح شهر زنجان گفت: عرضه جانوران وحشي جرم بوده و با متخلفان برخورد قانوني مي‌شود.

امين نجات در گفت‌وگو با خبرنگار بخش محيط زيست خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: طبق قانون صيد، نگهداري، حمل، عرضه و فروش حيوانات وحشي جرم تلقي شده و مسووليت مدني دارد و متخلفان به يک تا شش ماه حبس محکوم مي‌شوند.
وي به عرضه لاک‌پشت و مار در روزهاي پاياني سال از سوي فروشندگان و استقبال خانواده‌ها از اين حيوانات اشاره کرد و افزود: شکار و خريد اين گونه حيوانات، مسووليت مدني و کيفري دارد و فرد متخلف به جز مجازات، بايد خسارت نيز پرداخت کند.
وي حضور گشت‌هاي سيار را از اقدامات پيشگيرانه اين اداره کل جهت مقابله با خريد و فروش حيوانات وحشي عنوان و خاطرنشان کرد: طي روزهاي گذشته در اين زمينه موردي به سازمان گزارش نشده است، اما نظارت‌هاي مستمري بر مراکز خريد و فروش ماهي انجام مي‌شود و در صورت مشاهده پرونده قضايي در اين رابطه تشکيل خواهد شد.

به گزارش گروه خبری فارمنا و به نقل از ایسنا، نجات با بيان اين که هيچ تفاوتي ميان شکار آهو با خريد و فروش حيواناتي همچون لاک‌پشت در ميزان جرم وجود ندارد، در ادامه با اشاره به تشکيل پرونده‌اي مبني بر شکار سه راس آهوي دشت سهرين در هفته هاي گذشته، گفت:  شماره تلفن  5232005 بخش نظارت و بازرسي سازمان حفاظت محيط زيست آماده دريافت هر گونه اطلاعات مردمي است. در سال جاري پرونده‌هاي زيادي در رابطه با شکار غيرمجاز در استان رسيدگي شده است که آخرين مورد، مربوط به شکار سه راس آهو بود که شکارچيان شناسايي، دستگير و به مراجع قضايي معرفي شدند.