سنجاب ایرانی

.

سنجاب ایرانی با نام علمی ( sciurus-anomalus.pallescens )  با طول 20 تا 25 cm  یک دم بلند و پشمالو به درازی 13-14 cm دارد.  موهای پشت بدن سنجاب ایرانی،  خاکستری متمایل به قهوه ای و موهای زیر بدن زرد   و رنگ موی سر و  پشت دم ، قرمز حنایی  است . سنجاب ایرانی  گونه بومی ایران است و در غرب کشور و محدوده زاگرس و جنگلهای بلوط زاگرس که معمولا دارای درختان بلند و کهنسال است زندگی میکند. هر چه از شمال جنگلهای زاگرس به سمت جنوب پیش می رویم از رنگ حنایی کاسته می شود و به رنگ نخودی نزدیک می شود .

مشخصه سنجاب ایرانی رنگ قرمز سر و دم است که آن را از سایر سنجابهای ساکن در ایران جدا می کند.  این پستاندار از میوه ها و دانه های مختلفی مانند گردو ، بادام ، فندق ، بلوط ، توت ، جوانه ها، برگ و پوست درختان تغذیه می کند.

جفتگیری سنجاب در اواخر زمستان و اوایل بهار صورت می گیرد و دوران آبستنی حدود یک ماه می باشد . بچه ها در هنگام تولد، لخت با چشمانی بسته هستند که در 1 سالگی بالغ می شوند. سنجاب حدود 12 سال عمر می کنند .

سنجاب ایرانی روز فعال است و بیشتر به صورت انفرادی زندگی می کند؛ در هنگام خطر به سرعت از درختان بالا می رود و به وسیله دم پر پشتش که وسیله تعادلی آن است از این شاخه به آن شاخه می پرد .

در تابستان، بیشتر فعالیت سنجاب حدود 2 تا 3 ساعت بعد از طلوع خورشید است و عصر را در لانه خود استراحت می کند. در زمستان، سنجاب فعالیت خود را صبح آغاز و تا اواسط روز به پایان می رساند و در آشیانه خود تا روز بعدی می ماند و در سرمای شدید برای گرم نگه داشتن بدن، لانه خود را با دیگر سنجابها تقسیم می کند و با گرم شدن هوا آنها لانه را ترک می کنند .

دانه های بلوطی که توسط سنجابهای ایرانی زیر خاک پنهان می شود ارزش زیادی در گسترش و تجدید حیات جنگلهای بلوط غرب کشور دارد .

قاچاق سنجاب برای تربیت خانگی رو به افزایش است و چنانچه این روند به این صورت ادامه داشته باشد نه تنها جنگلهای بلوط تخریب می شود بلکه نسل سنجاب ایرانی نیز منقرض می شود .

در خصوص پیامدهای تربیت خانگی سنجاب ایرانی می توان گفت: از آنجا که سنجابها جوندگان پر جنب و جشی هستند و مدام در حال فعالیت در جنگل هستند اغلب دراثر تربیت خانگی دچار افسردگی شده و غذا نمی خورند و بر این اساس عمرشان کوتاهتر می شود، این در حالی است که بسیاری از سنجابها در اثر حمل و نقل نادرست نیز دچار مشکل شده و از بین می روند. سنجاب زیبای ایرانی فقط در جنگلهای بلوط می تواند به بقا ادامه دهد و جنگلهای بلوط نیز بدون جنب و جوش سنجابهای همیشه ایرانی اش لطفی ندارد .
منبع : خبرگزاری ایسنا

.

همچنین بخوانید :

همه چیز در مورد سنجاب

غذای سنجاب